CyberCash

Firma CyberCash zaproponowała swój system bezpieczeństwa transakcji w Internecie. Kupujący otrzymuje odpowiednik portfela (wallet), natomiast sprzedawca rejestr transakcji (cash-register). Do działania systemu niezbędny jest jeszcze serwer CyberCash, obsługujący czynności związane z kartami kredytowymi.

Po zainstalowaniu programu obsługującego użytkownik tworzy swój „e-portfel”, rejestrując się na serwerze firmy CyberCash. Następnie muszą zostać przekazane informacje dotyczące kart kredytowych, które będą wykorzystane w sieciowych transakcjach. Podczas tej operacji serwer CyberCash dokonuje weryfikacji podanych przez nas danych, sprawdzając, czy karty o wpisanych numerach faktycznie istnieją i czy są one naszą własnością, po czym generuje nasz indywidualny certyfikat, który będzie wykorzystywany później w transakcjach. W przypadku konieczności dokonania płatności przez Internet, nie ma potrzeby wpisywania numeru karty i danych właściciela. Jeżeli serwer kontrahenta obsługuje system CyberCash, wystarczy wybrać opcje „zapłać” (pay).

Podstawową zaletą systemu CyberCash jest fakt, że serwer sprzedawcy nie może rozszyfrować numeru karty. Wynika to z tego, że jest on zaszyfrowany kluczem wygenerowanym przez CyberCash, a nie przez sprzedawcę. Serwer sprzedawcy podpisuje jedynie tę informację własnym elektronicznym podpisem i przesyła do serwera CyberCash. Zabezpiecza to przed nieuczciwością sprzedawców i eliminuje ryzyko przy transakcjach on-line.